Izolacja cieplna domu – oszczędność na rachunkach

dobra izolacja domuCeny energii cieplnej w naszym kraju rosną dosłownie z roku na rok, przez co każdy z nas powinien nieco zainteresować się możliwymi sposobami na zminimalizowanie takich kosztów. Do najważniejszych z nich należy wykonanie w swoim domu odpowiedniej izolacji cieplnej. Dach i strop do punkty najbardziej narażone na zjawisko tak zwanej konwekcji, czyli utraty ciepła. Większość ludzi w czasie wybierania dla siebie materiału do wykonania takiego ocieplenia kieruje się głównie ceną, współczynnikiem lambda oraz oporem cieplnym. Tymczasem jednak dane takie mówią nam cokolwiek o materiałach wyłącznie w warunkach laboratoryjnych. Do zapewnienia sobie faktycznie dobrej izolacji trzeba również uważać między innymi na szczelność, trwałość oraz odporność na poszczególne czynniki zewnętrzne.

Warunki panujące w danym budynku mogą nierzadko zmieniać się bardzo dynamicznie, przez co konieczne jest wybranie takiego materiału, który będzie w stanie wytrzymać wszystkie takie zmiany przez cały okres jego użytkowania. Wełna mineralna była podstawowym materiałem do wykonywania takiej izolacji przez bardzo długi czas. Jest to materiał tani i dość łatwy w montażu. Badania pokazują jednak, że nawet kilkuprocentowe mostki cieplne prowadzą do bardzo poważnego pogorszenia się jej właściwości izolujących. Co więcej, do takiego pogorszenia może prowadzić również zmiana położenia wełny.

izolacja pianką poliuretanowąJeśli ktoś szuka zatem dobrej alternatywy dla tego typu rzeczy, to powinien zainteresować się zdobywającą obecnie coraz większą popularność pianką poliuretanową. Wszystkie jej właściwości sprawiają, że może to być wręcz idealny materiał izolujący. Pianka posiada zdolność zwiększenia swojej objętości nawet 150 razy, dzięki czemu bardzo dobrze wypełnia ona wszystkie szpary i szczeliny znajdujące się na danej powierzchni. Jej właściwości nie ulegają ponadto pogorszeniu w miarę upływu czasu. Pianka poliuretanowa posiada również całe mnóstwo bardzo ważnych zalet. Do najważniejszych z nich należy między innymi niska chłonność wody oraz wysoka przepuszczalność pary, dzięki czemu materiał ten jest idealną przegrodą. Odprowadza ona wilgoć na zewnątrz, równocześnie zatrzymując całe ciepło w środku. Wykonanie dobrej izolacji za pomocą takiej pianki może zapewnić nam niemałe oszczędności.