Wełna czy Piana PUR - wady i zalety

Obecnie wiele osób rezygnuje z izolacji w formie wełny, ponieważ posiada ona gęstą, ciężką strukturę, niezwykle obciążając konstrukcję budynków, tym samym skracając jego żywotność. Dodatkowo, wełna nie sprawdzi się w przypadku dodatkowego ocieplenia, ani też w zaślepieniu luk oraz innych, trudno dostępnych miejsc, przez które "ucieka" ciepło. Sam montaż takiej izolacji, wymaga odpowiednich umiejętności, bowiem jest to proces mozolny, a nieumiejętne zainstalowanie wełny może prowadzić do zmniejszenia efektywności energetycznej budynku.

Zatem jaki sposób izolacyjny wybrać?

Odpowiedź jest prosta - piana poliuretanowa. Piana PUR to wspaniała alternatywa dla izolacji budynków zarówno mieszkalnych jak i gospodarczych. W odróżnieniu do wełny izolacyjnej, piana PUR nie obciąża konstrukcji domu, może dotrzeć praktycznie wszędzie. Charakteryzuje ją również niezwykła przyczepność do podłoża, uniemożliwiając powstanie luk, mostków cieplnych które są główną przyczyną ochłodzenia pomieszczeń. Warto również wspomnieć, że jest bardzo łatwa w aplikacji, dzięki metodzie natryskowej oraz wyprofilowanemu dozownikowi.

W odróżnieniu od wełny, piana PUR może być stosowana także w wykończeniu pomieszczeń dla alergików lub małych dzieci. Obecnie można wyróżnić dwa rodzaje piany, które różnią się od siebie nie tylko systemami na których bazują, ale także właściwościami i przeznaczeniem. Piana otwarto-komórkowa jest głównie przeznaczona do izolacji budynków mieszkalnych, ponieważ sprzyja utrzymaniu odpowiedniego mikroklimatu w pokojach, co bez wątpienia wpływa na jakość życia mieszkańców. Pozwala na utrzymanie w domu czy też mieszkaniu nie tylko stałej, optymalnej temperatury zarówno w lecie jak i zimie, ale dodatkowo optymalizuje poziom wilgoci.

Piana zamknięto-komórkowa o zbitej strukturze, ma wspaniałe właściwości uszczelniające. Dlatego też, często wykorzystywana jest do izolacji budynków gospodarczych, takich jak szklarnie, magazyny żywności. Piana poliuretanowa, o zamkniętych komórkach, jest odporna na działanie wody, zatem może byc stosowana do uszczelniania basenów czy też środków sanitarnych.